Mohlo by se zdát, že práci s přízemi jsem opustila, ale není to pravda. Jen málo fotím. Postupně to napravím. Tedy alespoň to, co jsem už neposunula dál bez fotky.
Dnes bych se chtěla podělit o svoje předení na vřetánku. Předení na vřetánku je pro mne takovým odběhnutím od šití a ostatních technik. Určitě se nebudu vlně věnovat víc než od česance.
Vřetánko jsem měla koupené už víc jak 10 let, byly pokusy, ale nijak to nedopadlo. Letošní rok mám velmi bohatý na úrazy a tak jsem se do toho pustila. První pokusy- hrůza. Vydržím. Stále žádná sláva. Začala jsem pokukovat po nějakém kurzu na živo. Než jsem se k něčemu dopátrala, tak už to pomalinku začalo vypadat.
Moje první dvounitka. Fakt mě baví, když někdo napíše, že udělal první předení. Vždy mne dostane, že jeho práce vypadá lépe než moje po půl roce. No nic. Mně to prostě nešlo.
Ten cancourek vpravo je úplně první pokus. Vlevo už je docela slušná příze.
Toto je jiný příběh. Vlnu jsem dostala od kamarádky KLIK na Facebook na její profil. Nesmírně si toho vážím, protože ji pro mne zpracovala a ještě ručně načesala. Nechci jí to moc pokazit, ale jsem trochu patla. Nicméně makám, abych měla nějakou tu vestičku. Vidím to na příští zimu. Alena je také velkým pokušitelem. Přijela i osobně, tak mi mohla svoje umění ukázat na živo. Díky moc.
Turecké vřetánko jsem vyzkoušela teprve před předevčírem. Je dílem 3D tisku a soubor je volně ke stažení KLIK SEM, takže moji chlapi mi vytiskli křidýlka a pak už stačilo jen najít vhodnou tužku. Vřetánko vyrobené metodou 3D tisku je vyrobeno z kompostovatelného PLA plastu. Tato vřetánka jsou v zahraničí běžná, někdo jim dává přednost před dřevěnými i když má obě varianty. Je snadno dostupné. Soubory jsou ke stažení zdarma a dnes jsou nabízeny služby 3D tisku například v knihovnách.
Při práci s tureckým vřetánkem vzniká přímo klubíčko a tak je práce trochu pomalejší o navíjení na klubíčko. Je to takové vřetánko "do kapsy" ideální na tenkou přízi.
Moje turecké vřetánko jsem vylepšila. Našla jsem doma jídelní hůlku a vřetánku to prospělo. Lépe se s ním pracuje a krásně se točí.
Video s ukázkou principu tureckého vřetánka:
Pár postřehů (fakt nechci rozumovat, protože se to teprve učím)
👉 Učila jsem se podle videí na YouTube a podle české knihy o zpracování vlny od Kateřiny Rodinové. Předení vlny na kolovrátku a na vřetánku, Dá se dohledat spousta materiálů ať už PDF nebo další. Při psaní tohoto článku jsem našla ještě další materiál KLIK TU - příručka je v češtině.
👉 Videa na YouTube. Českých je k vidění málo, v angličtině hodně. Dá se vybrat.
👉 Pro začátečníka je hodně důležitá volba vřetánka. Já měla vřetánko příliš těžké a vlna se mi trhala. Příliš lehké vřetánko bude pro začátečníka zase problém, že se bude málo točit. Rada někoho zkušenějšího určitě pomůže. Případně nákup v dobrém obchodě, kde dobře poradí. Pro začátečníka bych asi nezvolila turecké vřetánko. Jeho předností je fakt, že vzniká hned klubíčko. Na druhou stranu je podoba se naučit dvě dovednosti. Upříst přízi a současně umotat úhledné klubíčko.
👉 Pro začátečníka bude zásadní i volba česance. Dobrý obchod, kamarádky nebo kurz poradí.
👉 Mám vřetánka s horní kladkou. Tedy přeslen je nahoře. Kromě toho jednoho koupeného mám vřetánka vyrobená doma. Vyrobil manžel během chvilky. To koupené - těžké používám na skaní. Nemám zkušenost s přeslenem dole, zůstávám u toho co jsem se naučila.
👉 V nějaké akci jsem si koupila malé motovidlo. K vřetánku stačí. Do té doby mi sloužilo víko od krabice.
👉 Na Facebooku jsou různé skupiny. Neumím být ve skupinách aktivní, ale dají se zpětně dohledat rady a vychytávky. Tam jsem třeba objevila vychytávku na skaní.
💗 Vřetánko je jednoduchý, mobilní nástroj na cestě k vlastní přízi. Vrtím kde se dá, naučila jsem se v sedě i ve stoje.
💗 Na vřetánku lze udělat tenkou i silnější přízi. Nemusí být nutně silná.
💗 Vřetánko je pomalé, kolovrátek zase nejde tahat všude, takže pro mne se to časově vyváží. A vrtím na různých místech:
S blížícím se adventem je možná dobré zkusit odložit stres. Odložit mobily. Věnovat se relaxaci. A takovou relaxací je i vřetánko.
jamala
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Můžete se také přihlásit k placené verzi blogu, kde najdete návody a rozšířené články KLIK SEM pro info.