Stránky

sobota 18. května 2024

Analytický x intuitivní

Malý stav, viz. minulý příspěvek, byl pro mne velkou svobodou v tom kde mohu tkát. Prakticky všude, protože přenášet malého dvoukilového pomocníka můžu několikrát za den kamkoliv. 

Mé analytické já se probudilo a začalo provokovat. Zkus dva listy. Zkusit to můžu, ale já to musím pochopit. Už pro stanovení jakou hustotu zvolit. 

Studovala, nakreslila něco, co už dávno bylo někde nakreslené, natáhla osnovu a... no samozřejmě jsem při své nepozornosti někde jsem udělala chybu. Abych nemusela vyhazovat některé osnovní nitě, vymyslela tedy další už dávno vymyšlenou věc a nakreslila další diagram s využitím stejné hustoty. Ultra jednoduchý, univerzální a jak jsem psala dávno vymyšlený, ale já potřebuji pochopit princip.

Výhodou je, že nemění hustotu použitého listu a přece se s ním dá pracovat a různými kombinacemi zvedání listů jde vymyslet pár zajímavých kombinací. Jediné, na co si musíte dát pozor, jaký vzor se tvoří na zadní straně, zda nemáte přeskočeno více osnovních nití. Tato kombinace zavedení nitě se využívá i při dalších technikách. O tom až v dalším článku.

Vyzkoušela jsem barevné přechody ze tří tenkých vláken v útku. Tkanina je plastická a měkčí než plátno.





Pick up vzor lze snadno vytvořit pomocí zvedací tyčky za listem, ale při tkaní na dvou listech vznikne pohodlný prošlup při posunutém vzoru.
Pokud zadní list necháte na neutrál, tak předním listem můžete tkát pouze plátno a to pak kombinovat se vzorováním. Při takovém vzorování vznikne měkčí tkanina než u obyčejného plátna.

Náhodou jsme s kamarádkou zrovna probíraly vafle a uvědomila jsem si, že mám navlečeno tak, abych mohla dělat vafle na dvou listech. A jak už jsem napsala, výhodou je, že vzniká větší prošlup na osnovní plovoucí nit než při použití pick up tyčky. Úžasně vypadá vzor i při použití více barev.



Ukázky dalších možností, ale není to všechno co se mi povedlo vytvořit. Samozřejmě záleží na materiálu a jak se bude chovat po vyprání.


Tkaní na dvou listech má více použití. Například tkaní dvojité šíře, případně větší hustoty. Nebo tvorba vzorů. Pro vzorování je to stejné jako by jste měli klasický stav se třemi listy. Pokud si vzory chcete tvořit sami, je nutné už počítat se znalostí tkalcovských schémat a také při návrhu počítat s tím jaký počet nití nakonec budeme mít a správně volit hustotu listů. Existují také zdarma programy, kde si vzory můžete navrhovat.
Ve skupině na FB jsem četla, že hustota je vždy dvojnásobná. Nutně to tak není a opravdu hodně záleží na rozkreslení vzoru. 

Ať se vám daří i jakémkoliv tkaní, protože i tkaní třeba na kartonu už je TKANÍ. jamala
Pokračování ...

pondělí 6. května 2024

KL stav

 Dnes vám přestavím nového pomocníka. A ano, jsem zamilovaná. Můj první stav s pevným listem byl základní RH stav a psala jsem o něm v článku ZDE KLIK. Stále zůstávám věrná stavům s pevným listem a typ mého nového stávku je Knitters Loom, dále KL stav. Oba moje stavy jsou firma Ashford.

Chtěla jsem něco hodně mobilního, přenosného. Potřebovala jsem alternativu k mému klasickému RH stavu a současně něco, co bude vyšší třída než školní stávek. Nejdříve jsem zvažovala jednoduchý Samplelt šíře 25 cm opět od firmy Ashford. Ale když jsem zvážila nákup listů, tak cena Samplelt by se navýšila a tím by se mi pak nevyplatil nákup levného stavu. Zvolila jsem tedy KL stav - stav skládací. Oproti stavu Samplelt je tkací šířka 30 cm (o 5 cm větší) a stav je hlubší. Lépe se na něm pracuje, není nutné tak často posunovat osnovu jako na Sampleltu.

Výhody mého nového stavu, jak je vidím já. Stav je skládací a vejde se do tašky, která je součástí dodávky. Mohu ho kdykoli přenášet v jedné ruce a usadit se s ním skoro kdekoliv, takže se s ním přemísťuji po domě nebo zahradě. Mohu ho dát do tašky i s prací a vyrazit na cesty i s rozdělanou prací. Vzhledem k šířce mohu tkát opravdu kdekoliv, i u malého stolku. Můj stav má zářezy, o které stav opřu a mohu pohodlně tkát (viz video níže. trojúhelníkové zářezy se opírají o zídku). Tento způsob opření stavu byl pro mne důležitý a hrál podstatnou roli ve výběru značky stavu. S přibývajícím materiálem na zbožovém válci mohu stav naklonit tak, aby se mi stále pohodlně tkalo a prošlup byl dostatečně veliký.. 
Nevýhody. Zatím jsem jen zaznamenala, že musím hlídat postavení držáku listu, který se může uvolnit při práci. Proto je dobré občas zkontrolovat, zda jsou klouby dobře aretované - dotažené. 

Až časem, se ukáže jaká bude životnost plastových dílů, ty jsou méně robusní než u klasického stavu a jsou tedy stavěné na menší zátěž.

Osnova se napíná tak, aby stav byl celý na stole, teprve po natažení osnovy se stav naklápí do pracovní polohy. Je nutné si na to myslet. Přímo nevýhoda to rozhodně není.
KL stav nemá možnost snování na zadní straně jako RH stav. Po pravdě jsem nikdy snování na RH stavu nepoužila. Samostatné snovadlo, vyrobené na míru dle mých potřeb, mi dává více možností jak zavádět osnovu. takže to jako nevýhodu vlastně nevidím. Navíc v šířce 30 cm si vystačím s jedním nebo dvěma kolíky a delší osnovu nepoužívám.

Rozdíly oproti RH stavu. KL stav je lehčí a lépe se s ním pracuje bez stojanu. I šíře 50 cm by byla ještě pohodlná na tkaní v klíně. KL stav je subtilnější, bude vhodný spíše na jemnější tkaniny. Naproti tomu RH se hodí i na koberečky a práce s těžšími materiály a vůbec husté tkaní, kde je potřeba listem více přitlačit.

Závěr. Opět vidím nejdůležitější uvědomit si co chci tkát. V tomto případě hraje roli i malá šířka, ale většina mých sledujících jsou patchworkářky a švadleny a myslím, že i z pruhů se dají dělat velké věci. 

Jako není úplně univerzální šicí stroj, tak není univerzální stav a pro stav s pevným listem to platí dvojnásob. Přesto si myslím, že stav s pevným listem nemusí být nutně jen přestupnou stanicí a může být tím nejlepším stavem pro domácí tkaní. Pokud si neumíte představit, co potřebujete, určitě doporučuji navštívit nějaký kurz (Dalin Praha). Zde si můžete zkusit, co bude pro vás to pravé. Někdo si totiž stav s pevným listem vůbec neoblíbil, pro někoho je to cesta k nenáročnému a kreativnímu tkaní.  

Koupě podlahového stavu už vyžaduje využívání takového stavu naplno. V takovém případě vidím spíše možnost využití sdílené dílny. Například Olomouc - Fort Křelov.

Ještě opáčko: stav s pevným listem je alternativou dvoulistého stavu, ale zase má další možnosti. Navíc přikoupením dalšího listu získáte stav se třemi listy.
Podrobné parametry stavů s pevným listem od Ashford jsou na stánkách KLIK SEM.

Jako první výrobek na svém stávku jsem utkala jednoduchou šálu a tkalo se mi naprosto skvěle. 

Když netkám, tak stav jednoduše i s prací pověsím na zeď.

KL stav je už povrchově ošetřený a přijde už sestavený. Já jsem si pro svoje potřeby dokoupila listy 5 a 10 dpi. 


Video z tkaní

Pár obrázků k šále s vysvětlením najdou stálí odběratelé blogu v albu, odkaz jsem poslala na e-mail. Text je napsaný v komentáři. 

Pokud ještě nejste stálými odběrateli blogu, pak se můžete přihlásit pomocí kontaktního formuláře. Na mobilu nebo na tabletu, je nutné si zobrazit verzi pro web (dole pod příspěvky). Pak najdete kontaktní formulář vlevo nahoře.




Vypraná šála je 27 cm široká a  214 cm dlouhá.  Vlnu darovala Jana z blogu Ihla a Niť 

Album mého tkaní na RH stavu KLIK TU

Šťastnou ruku při výběru stavu přeji. jamala