“Nothing is a mistake. There’s no win and no fail. There’s only make.” ― Corita Kent

středa 20. listopadu 2024

Vřetánko

 Mohlo by se zdát, že práci s přízemi jsem opustila, ale není to pravda. Jen málo fotím. Postupně to napravím. Tedy alespoň to, co jsem už neposunula dál bez fotky.

Dnes bych se chtěla podělit o svoje předení na vřetánku. Předení na vřetánku je pro mne takovým odběhnutím od šití a ostatních technik. Určitě se nebudu vlně věnovat víc než od česance. 

Vřetánko jsem měla koupené už víc jak 10 let, byly pokusy, ale nijak to nedopadlo. Letošní rok mám velmi bohatý na úrazy a tak jsem se do toho pustila. První pokusy- hrůza. Vydržím. Stále žádná sláva. Začala jsem pokukovat po nějakém kurzu na živo. Než jsem se k něčemu dopátrala, tak už to pomalinku začalo vypadat.

Moje první dvounitka. Fakt mě baví, když někdo napíše, že udělal první předení. Vždy mne dostane, že  jeho práce vypadá lépe než moje po půl roce. No nic. Mně to prostě nešlo.



Ten cancourek vpravo je úplně první pokus. Vlevo už je docela slušná příze.


Toto je jiný příběh. Vlnu jsem dostala od kamarádky KLIK na Facebook na její profil. Nesmírně si toho vážím, protože ji pro mne zpracovala a ještě ručně načesala. Nechci jí to moc pokazit, ale jsem trochu patla. Nicméně makám, abych měla nějakou tu vestičku. Vidím to na příští zimu. Alena je také velkým pokušitelem. Přijela i osobně, tak mi mohla svoje umění ukázat na živo. Díky moc.


Turecké vřetánko jsem vyzkoušela teprve před předevčírem. Je dílem 3D tisku a soubor je volně ke stažení KLIK SEM, takže moji chlapi mi vytiskli křidýlka a pak už stačilo jen najít vhodnou tužku.  Vřetánko vyrobené metodou 3D tisku je vyrobeno z kompostovatelného PLA plastu. Tato vřetánka jsou v zahraničí běžná, někdo jim dává přednost před dřevěnými i když má obě varianty.
Je snadno dostupné. Soubory jsou ke stažení zdarma a dnes jsou nabízeny služby 3D tisku například v knihovnách.

Při práci s tureckým vřetánkem vzniká přímo klubíčko a tak je práce trochu pomalejší o navíjení na klubíčko. Je to takové vřetánko "do kapsy" ideální na tenkou přízi.

Moje turecké vřetánko jsem vylepšila. Našla jsem doma jídelní hůlku a vřetánku to prospělo. Lépe se s ním pracuje a krásně se točí.

Video s ukázkou principu tureckého vřetánka:


Pár postřehů (fakt nechci rozumovat, protože se to teprve učím)
👉 Učila jsem se podle videí na YouTube a podle české knihy o zpracování vlny od Kateřiny Rodinové. Předení vlny na kolovrátku a na vřetánku, Dá se dohledat spousta materiálů ať už PDF nebo další. Při psaní tohoto článku jsem našla ještě další materiál KLIK TU - příručka je v češtině.

👉 Videa na YouTube. Českých je k vidění málo, v angličtině hodně. Dá se vybrat.

👉 Pro začátečníka je hodně důležitá volba vřetánka. Já měla vřetánko příliš těžké a vlna se mi trhala. Příliš lehké vřetánko bude pro začátečníka zase problém, že se bude málo točit. Rada někoho zkušenějšího určitě pomůže. Případně nákup v dobrém obchodě, kde dobře poradí. Pro začátečníka bych asi nezvolila turecké vřetánko. Jeho předností je fakt, že vzniká hned klubíčko. Na druhou stranu je podoba se naučit dvě dovednosti. Upříst přízi a současně umotat úhledné klubíčko.

👉 Pro začátečníka bude zásadní i volba česance. Dobrý obchod, kamarádky nebo kurz poradí.

👉 Mám vřetánka s horní kladkou. Tedy přeslen je nahoře. Kromě toho jednoho koupeného mám vřetánka vyrobená doma. Vyrobil manžel během chvilky. To koupené - těžké používám na skaní. Nemám zkušenost s přeslenem dole, zůstávám u toho co jsem se naučila. 

👉 V nějaké akci jsem si koupila malé motovidlo. K vřetánku stačí. Do té doby mi sloužilo víko od krabice.

👉 Na Facebooku jsou různé skupiny. Neumím být ve skupinách aktivní, ale dají se zpětně dohledat rady a vychytávky. Tam jsem třeba objevila vychytávku na skaní.

💗 Vřetánko je jednoduchý, mobilní nástroj na cestě k vlastní přízi. Vrtím kde se dá, naučila jsem se v sedě i ve stoje.

💗 Na vřetánku lze udělat tenkou i silnější přízi. Nemusí být nutně silná.

💗 Vřetánko je pomalé, kolovrátek zase nejde tahat všude, takže pro mne se to časově vyváží.  A vrtím na různých místech:
S  blížícím se adventem je možná dobré zkusit odložit stres. Odložit mobily. Věnovat se relaxaci. A takovou relaxací je i vřetánko.
jamala


Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.

Můžete se také přihlásit k placené verzi blogu, kde najdete návody a rozšířené články KLIK SEM pro info. 

sobota 18. května 2024

Analytický x intuitivní

Malý stav, viz. minulý příspěvek, byl pro mne velkou svobodou v tom kde mohu tkát. Prakticky všude, protože přenášet malého dvoukilového pomocníka můžu několikrát za den kamkoliv. 

Mé analytické já se probudilo a začalo provokovat. Zkus dva listy. Zkusit to můžu, ale já to musím pochopit. Už pro stanovení jakou hustotu zvolit. 

Studovala, nakreslila něco, co už dávno bylo někde nakreslené, natáhla osnovu a... no samozřejmě jsem při své nepozornosti někde jsem udělala chybu. Abych nemusela vyhazovat některé osnovní nitě, vymyslela tedy další už dávno vymyšlenou věc a nakreslila další diagram s využitím stejné hustoty. Ultra jednoduchý, univerzální a jak jsem psala dávno vymyšlený, ale já potřebuji pochopit princip.

Výhodou je, že nemění hustotu použitého listu a přece se s ním dá pracovat a různými kombinacemi zvedání listů jde vymyslet pár zajímavých kombinací. Jediné, na co si musíte dát pozor, jaký vzor se tvoří na zadní straně, zda nemáte přeskočeno více osnovních nití. Tato kombinace zavedení nitě se využívá i při dalších technikách. O tom až v dalším článku.

Vyzkoušela jsem barevné přechody ze tří tenkých vláken v útku. Tkanina je plastická a měkčí než plátno.





Pick up vzor lze snadno vytvořit pomocí zvedací tyčky za listem, ale při tkaní na dvou listech vznikne pohodlný prošlup při posunutém vzoru.
Pokud zadní list necháte na neutrál, tak předním listem můžete tkát pouze plátno a to pak kombinovat se vzorováním. Při takovém vzorování vznikne měkčí tkanina než u obyčejného plátna.

Náhodou jsme s kamarádkou zrovna probíraly vafle a uvědomila jsem si, že mám navlečeno tak, abych mohla dělat vafle na dvou listech. A jak už jsem napsala, výhodou je, že vzniká větší prošlup na osnovní plovoucí nit než při použití pick up tyčky. Úžasně vypadá vzor i při použití více barev.



Ukázky dalších možností, ale není to všechno co se mi povedlo vytvořit. Samozřejmě záleží na materiálu a jak se bude chovat po vyprání.


Tkaní na dvou listech má více použití. Například tkaní dvojité šíře, případně větší hustoty. Nebo tvorba vzorů. Pro vzorování je to stejné jako by jste měli klasický stav se třemi listy. Pokud si vzory chcete tvořit sami, je nutné už počítat se znalostí tkalcovských schémat a také při návrhu počítat s tím jaký počet nití nakonec budeme mít a správně volit hustotu listů. Existují také zdarma programy, kde si vzory můžete navrhovat.
Ve skupině na FB jsem četla, že hustota je vždy dvojnásobná. Nutně to tak není a opravdu hodně záleží na rozkreslení vzoru. 

Ať se vám daří i jakémkoliv tkaní, protože i tkaní třeba na kartonu už je TKANÍ. jamala
Pokračování ...

pondělí 6. května 2024

KL stav

 Dnes vám přestavím nového pomocníka. A ano, jsem zamilovaná. Můj první stav s pevným listem byl základní RH stav a psala jsem o něm v článku ZDE KLIK. Stále zůstávám věrná stavům s pevným listem a typ mého nového stávku je Knitters Loom, dále KL stav. Oba moje stavy jsou firma Ashford.

Chtěla jsem něco hodně mobilního, přenosného. Potřebovala jsem alternativu k mému klasickému RH stavu a současně něco, co bude vyšší třída než školní stávek. Nejdříve jsem zvažovala jednoduchý Samplelt šíře 25 cm opět od firmy Ashford. Ale když jsem zvážila nákup listů, tak cena Samplelt by se navýšila a tím by se mi pak nevyplatil nákup levného stavu. Zvolila jsem tedy KL stav - stav skládací. Oproti stavu Samplelt je tkací šířka 30 cm (o 5 cm větší) a stav je hlubší. Lépe se na něm pracuje, není nutné tak často posunovat osnovu jako na Sampleltu.

Výhody mého nového stavu, jak je vidím já. Stav je skládací a vejde se do tašky, která je součástí dodávky. Mohu ho kdykoli přenášet v jedné ruce a usadit se s ním skoro kdekoliv, takže se s ním přemísťuji po domě nebo zahradě. Mohu ho dát do tašky i s prací a vyrazit na cesty i s rozdělanou prací. Vzhledem k šířce mohu tkát opravdu kdekoliv, i u malého stolku. Můj stav má zářezy, o které stav opřu a mohu pohodlně tkát (viz video níže. trojúhelníkové zářezy se opírají o zídku). Tento způsob opření stavu byl pro mne důležitý a hrál podstatnou roli ve výběru značky stavu. S přibývajícím materiálem na zbožovém válci mohu stav naklonit tak, aby se mi stále pohodlně tkalo a prošlup byl dostatečně veliký.. 
Nevýhody. Zatím jsem jen zaznamenala, že musím hlídat postavení držáku listu, který se může uvolnit při práci. Proto je dobré občas zkontrolovat, zda jsou klouby dobře aretované - dotažené. 

Až časem, se ukáže jaká bude životnost plastových dílů, ty jsou méně robusní než u klasického stavu a jsou tedy stavěné na menší zátěž.

Osnova se napíná tak, aby stav byl celý na stole, teprve po natažení osnovy se stav naklápí do pracovní polohy. Je nutné si na to myslet. Přímo nevýhoda to rozhodně není.
KL stav nemá možnost snování na zadní straně jako RH stav. Po pravdě jsem nikdy snování na RH stavu nepoužila. Samostatné snovadlo, vyrobené na míru dle mých potřeb, mi dává více možností jak zavádět osnovu. takže to jako nevýhodu vlastně nevidím. Navíc v šířce 30 cm si vystačím s jedním nebo dvěma kolíky a delší osnovu nepoužívám.

Rozdíly oproti RH stavu. KL stav je lehčí a lépe se s ním pracuje bez stojanu. I šíře 50 cm by byla ještě pohodlná na tkaní v klíně. KL stav je subtilnější, bude vhodný spíše na jemnější tkaniny. Naproti tomu RH se hodí i na koberečky a práce s těžšími materiály a vůbec husté tkaní, kde je potřeba listem více přitlačit.

Závěr. Opět vidím nejdůležitější uvědomit si co chci tkát. V tomto případě hraje roli i malá šířka, ale většina mých sledujících jsou patchworkářky a švadleny a myslím, že i z pruhů se dají dělat velké věci. 

Jako není úplně univerzální šicí stroj, tak není univerzální stav a pro stav s pevným listem to platí dvojnásob. Přesto si myslím, že stav s pevným listem nemusí být nutně jen přestupnou stanicí a může být tím nejlepším stavem pro domácí tkaní. Pokud si neumíte představit, co potřebujete, určitě doporučuji navštívit nějaký kurz (Dalin Praha). Zde si můžete zkusit, co bude pro vás to pravé. Někdo si totiž stav s pevným listem vůbec neoblíbil, pro někoho je to cesta k nenáročnému a kreativnímu tkaní.  

Koupě podlahového stavu už vyžaduje využívání takového stavu naplno. V takovém případě vidím spíše možnost využití sdílené dílny. Například Olomouc - Fort Křelov.

Ještě opáčko: stav s pevným listem je alternativou dvoulistého stavu, ale zase má další možnosti. Navíc přikoupením dalšího listu získáte stav se třemi listy.
Podrobné parametry stavů s pevným listem od Ashford jsou na stánkách KLIK SEM.

Jako první výrobek na svém stávku jsem utkala jednoduchou šálu a tkalo se mi naprosto skvěle. 

Když netkám, tak stav jednoduše i s prací pověsím na zeď.

KL stav je už povrchově ošetřený a přijde už sestavený. Já jsem si pro svoje potřeby dokoupila listy 5 a 10 dpi. 


Video z tkaní

Pár obrázků k šále s vysvětlením najdou stálí odběratelé blogu v albu, odkaz jsem poslala na e-mail. Text je napsaný v komentáři. 

Pokud ještě nejste stálými odběrateli blogu, pak se můžete přihlásit pomocí kontaktního formuláře. Na mobilu nebo na tabletu, je nutné si zobrazit verzi pro web (dole pod příspěvky). Pak najdete kontaktní formulář vlevo nahoře.




Vypraná šála je 27 cm široká a  214 cm dlouhá.  Vlnu darovala Jana z blogu Ihla a Niť 

Album mého tkaní na RH stavu KLIK TU

Šťastnou ruku při výběru stavu přeji. jamala

sobota 27. dubna 2024

Šatová sukně, můj první tkaný oděv

Na výstavu BPM (Brno Patchwork Meeting) jsem si ušila svůj první celotkaný model, šatovou sukni. Vždy jsem dělala spíše díly - sedlo, pruh zašitý do oděvu. Navíc v dobách, kdy jsem neměla stav, ale jen rám jsem tkala díly tvarované tak, jak jsem potřebovala a pracovala jsem často na kartonu.

Šatové sukně nosím ráda, nosím je ke kalhotám a je to taková část oděvu, ve které se cítím nejlépe. Vlastnoručně tkaný oděv na mne vždy působil vždy křehkým dojmem, ale moje šatovka obstála i když jsem ji oblékala tři dny a opravdu hodně jsem v ní seděla.

Já jsem si vlastně splnila sen o svých tkaných šatech po více jak čtyřiceti letech. Poprvé jsem obdivovala tkané šaty v jedné galerii a musím se přiznat, že jsem na tu výstavu chodila skoro každý den. Ty šaty byly přírodní, cípaté, krásné, drahé a byly pro mne jako zjevení, Několik modelů měla už koupených zpěvačka Hana Zagorová (jak informovala popiska) a v jednom z těchto modelů jsem ji pak viděla vystupovat v televizi. 
To bylo vlastně moje první seznámení s tkaninou použitou v oděvu takovýmto způsobem.  Hlavním impulzem zkusit tkaní oděvu byl pro mne časopis o tkaní, který jsem dostala jako dárek, když jsem si objednávala hustější list do stavu. Po letech jsem si vzpomněla také na tyto šaty. Spojila jsem všechny tyto vzpomínky, inspiraci z netu a časopisu a pustila se do tkaní tkaniny určené na oděv. 

Jenže! Patchworkářky vědí jak je někdy těžké říznout do nějaké pěkné látky. Najednou jsem pochybovala, že dokážu rozstříhat vlastnoručně utkanou tkaninu. Utkala jsem si tedy ve stejném stylu ještě šálu. Bude super k šatovce a vůbec mi bude připomínat chvíle, kdy jsem se bála střihnout do tkaniny.




Toto jsou zbylé části tkaniny, které budou čekat na další využití. Na diagramu níže jsou označené béžovou.



Šála je užší, není to pléd, ale opravdu spíše šála.



A protože jste se mne mnohé na výstavě na šatovku ptaly, tak přikládám i stručný
Popis
Osnova je z recyklované příze. Jedná se o přízi z džínoviny a materiál jsem koupila zde KLIK
Na útek jsem použila už materiál, který jsem měla doma. Použila jsem příze, které jsem koupila na jiné účely a nepoužila a další, které mi věnovaly kamarádky. Zbytky nebo příze, které jsem nikdy nikde nepoužila. Tkala jsem na stavu s pevným listem. Článek o mém stavu TADY.
Utkala jsem pruh, který po vyprání měl šířku 41 cm. Tkanina se srazí, je nutné ji vyprat, původní šíře byla přibližně 46 cm. Popravdě spíše různě, jak se mi to podařilo. Délka vyprané tkaniny mohla být tak 2,20 m. Neměřila jsem, zapomněla.
Barvy na osnově se střídají nepravidelně a rovněž na útku. Občas jsem k útku přidala i jiné příze. Občas jsem útkové nitě nechala viset z okrajů, pak vyrobila třásně. Podle nálady. Když tkaninu natočíte na zbožový válec, stejně nevíte co jste použili. K osnově jsem přidávala občas další přízi, ale začíná i končí nahodile. 
Konce jsem obšila ručně a třásně ručně stočila. 

Nadešel čas šití. Věděla jsem, že nechci mít nějaké dokonalé krejčovské zpracování. Že chci, aby to vypadalo trochu primitivně. Řekla jsem si, že bude dobré zajistit tkaninu rovným prošitím než budu stříhat. Kolem nakreslené čáry jsem nejdříve prošila rovným stehem a teprve poté stříhala. Začistila jsem obyčejným entlem namísto overlocku. Díly A jsem stříhala podle staré šatovky, na kterou jsem si utkanou šálu položila a udělala první odvážný střih. V tuto chvíli jsem ještě neměla dostatečně jasno o dalším pokračování. Původní šatovka je také střižena šikmo a tkanina je takto víc splývavá. Další díl je střižený dle nákresu. Ramínka jsem opět střihla jen z jednoduché tkaniny, kterou jsem obšila na stroji a obháčkovala, viz obrázek. Knoflík, je jen na parádu. Šatovku jsem vymýšlela za pochodu a jak je u mne zvykem na poslední chvíli. Neměla jsem předem žádný plán a nevěděla jsem co bude dobré. Netušila jsem zda tam cíp vůbec ponechám, jestli budu dělat horní část a ramínka podšitá... a jestli vůbec budu mít co na sebe na výstavě.

Přikládám nákres. Zelené díly jsem použila, ty béžové jsou zbytek.

Můj tip č. 1 Osnova. Jednak jsem nepravidelně přidávala další přízi k původní osnově, jednak jsem si jednou díky neopatrnosti přestřihla základní nit. Prostě jsem se zamyslela a šmik už jsem přestřihla i nosnou nit. Také jsem špatně navlékla a v jednom místě jsem osnovu neměla a v jiném místě byla osnova dvakrát. Zdvojení jsem vůbec neřešila, to jsem nechala tak a prázdné místo jsem doplnila novou nití, která už nebyla natočená na válci. 
Toto všechno jsou situace, kdy je zapotřebí osnovu přidat a řešit její napětí. Prodává se speciální cívka k tomuto účelu určená. Já mám vytištěnou cívku na 3D tiskárně. Je dutá s víčkem a závitem, dovnitř se dá závaží a nit se natočí na cívku a zavěsí za háček (na obrázku nemám ještě háček nainstalovaný). Používám také různé krabičky. Když došly krabičky, vzala jsem binderku a do ní upnula závaží a na křidýlka namotala přízi a zajistila malou binderkou, také fungovalo. Sláva binderkám. Existují i jiné triky jak na to.
Takto zatížená nit pak visí přes osnovní válec a je pěkně vypnutá. Nit odvíjíte nebo pouštíte z krabičky dle potřeby. Jsou i jiné situace, kdy se bude závaží a cívka hodit. Stejný postup se využije v případě, když se osnovní nit přetrhne. 
Další závažíčka mi vytiskl manžel na 3D tiskárně. Soubory najdete ZDE
Pokud nevlastníte 3D tiskárnu, nevadí, je snadné si nechat někde poblíž svého domova vytisknout různé pomůcky. Článek jak na to najdete TADY.

Tip č. 2 Aby se recyklovaná příze neodírala ve stejném místě, posouvala jsem utkanou tkaninu na válec v kratších intervalech než obvykle.

Tip č. 3 Pokud na svoji postavu potřebujete prsní záševky, musíte pracovat s klasickým střihem. Prsní záševek pak zapracujete do švu a druhý jednoduše odšijete. Nebude to nijak rušit.

Závěr. Opět se mi potvrdilo, že tohle je tkaní ideální pro mne. Chaos s osnovou mi potvrdil, že se to nejdříve musím učit a pak teprve pomýšlet na něco jiného než RH stav, pokud vůbec.

Děkuji všem za zájem o moji šatovku na výstavě. A přeji pěkně utkané dny. jamala

Přihlášením k odběru pomocí kontaktního formuláře si zajistíte, že Vám žádný článek neunikne. Posílám upozornění na článek z adresy mého e-mailu a můžete kdykoli napsat, že si nepřejete nové články odebírat. S přihlášením odběru dostanete také odkaz, který bude směřovat na Google album, které obsahuje další bonusy, které se na blogu neobjeví.