středa 30. srpna 2023

Dílna jamala

Po dlouhém váhání a přemýšlení jsem se rozhodla pro nový blog s adresou, která kopíruje název mého "loga". Už dlouho jsem chtěla, aby Dílna byla i v adrese. Bylo složité rozhodnout, zda dál pokračovat jako blog nebo jako www stránka. Pro moje potřeby jsem se rozhodla pro blog. Chtěla jsem nejdříve stránky a novou doménu, ale proč vlastně. Staré stránky nikdo moc nezná, e-mail jsem založila nový na gmailu a doménu si nepotřebuji platit, protože nebudu mít ani obchod ani kurzy.

Proč vlastně Dílna jamala? 
Jamala vznikla z mého jména a vzniklo v době neinternetové, kdy jsem šila oděvy, občas tašky a batohy a dětské věci a nechala jsem si u kamarádky vyšít štítky. Vlastně mi to tam navrhla a vyšila ona. Za nějakou dobu frčely tištěné štítky a já si nechala udělat také a opět jsem použila Jamala. Neměla jsem ani veřejnou galerii svých prací a bylo mi to jedno. Měla jsem na výběr z několika návrhů a vybrala jsem ten, kde j bylo s tečkou. Tedy malé písmeno zvoleného písma. Začala jsem psát jamala s malým j a hlavně s tečkou, která se mi líbila. Nakonec jsem na radu kamaráda designéra upustila od fontu a jméno prostě napsala. A vznikla jamala, tak jak ji v poslední době používám. 
A proč Dílna? Tak místa na kterých jsem šila a měla dvou šicí dílničku byla opravdu různá. Od velké dílny, kdy jsem šila na zakázku, po pidiprostor ve světlíku 1,40 x 1,60 na který navazovala koupelna, ve které jsem měla sklopný stůl a žehlicí prkno. Pak jsem získala nové prostory na chalupě. Původně tam bydlela bábina, se kterou jsme chalupu koupili a měla prostory na dožití. Když jsme se snažili otevřít okno, v jedné místnosti, zjistili jsme, že při otevření vypadlo nejen okno, ale i cedulka Dílna, která okno držela  v ostění. Takže žádný atelier ani studio, prostě jen Dílna jamala. A používám toto spojení už asi šest let. Dílna s velkým D a jamala malé.
M. mi říká, že cedulka je trochu jetá.  Myslím, že se k myšlence mojí dílny hodí. Trochu wabi-sabi a v duchu myšlenky, že věci je škoda jen tak vyhazovat. Že často mohou mít ještě nový život a smysl.
Nečekejte tedy nic nového, nic převratného. Naopak chci pokračovat tom, co už jsem pomalinku začala.
Sem na blog jsem přetáhla některé stránky, takže pohodlně se dostanete k albům a mým dekám. Budu postupně aktualizovat i stroje v dílně, protože to, co je na staré stránce už dávno není pravda. Některé stroje už nemám, protože jsem se nevlezla a naopak jsem začala šít na jiných strojích.


A co dělám teď v posledních dnech? Ještě bude článek, kde ještě napíšu o projektech z prázdnin. Poslední dva dny se věnuji krabici, kterou jsem dostala už loni a stále jsem nevěděla jak to uchopit. Člověk má tendenci vhodný odstřižek vytáhnout a použít na nějaký projekt... Nene, budu pracovat z toho, co nabídla krabice a uvidíme, co z ní vytáhnu příště. Krabici mi věnovala moje kamarádka Danka a její stránku najdete ZDE KLIK.


Tak ahoj a užijte si poslední dny prázdnin. jamala s tečkou
Moc děkuji za Vaše komentáře, moc si jich vážím.

3 komentáře:

 1. Jsem zvědavá jakou krásu zase vykouzlíš.

  OdpovědětVymazat
 2. Je toho tolik, na co bych chtěla reagovat, Jamalko. Pokusím se ale být stručná. Předně přezdívka/nick/značka/jméno Jamala. Ta je prostě skvělá, dobře se vyslovuje, dobře zní a dá se taky zdrobnit. Je to prostě živé jméno-značka a moc Ti sluší.
  Dílna. Tak to je taky super, včetně té potvrzující cedulky. Kdysi jsem měla plány a řešila jsem název a nakonec jsem s jistým váháním svůj blog nazvala Ateliér Vave. Protože jsem psala, šila, pletla, dělala hračky i šperky. (Nebo se o to alespoň pokoušela.) Dílna by mě ani nenapadla a kdyby ano, tak bych si netroufla. Dílna je pro mě symbolem čehosi poctivého, profesionálního, fortelného i tvůrčího. Kdo má dílnu, ten je mistr. Tak to vnímám já a proto si myslím, že Dílna k tobě patří.
  Vítám Tvůj nový blog i to, že na něj budeš postupně převádět důležité věci z toho starého. Děkuju Ti za všechna sdílení. Jen se chci zeptat, bude ten starý blog stále dostupný? A ještě jedna související poznámka. Ozvala se mi Šárka, že bude oživovat DL. Zatím úplně nevím, jak s tou informací naložit. Uvidím...
  Novému blogu držím palce a těším se na něj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě P.S. Na jamala-jamala máš super fotku a vůbec celý vzhled je moc pěkný. Nevím jak je možné, že jsem si toho všimla až teď.

   Vymazat