“Nothing is a mistake. There’s no win and no fail. There’s only make.” ― Corita Kent

sobota 27. dubna 2024

Šatová sukně, můj první tkaný oděv

Na výstavu BPM (Brno Patchwork Meeting) jsem si ušila svůj první celotkaný model, šatovou sukni. Vždy jsem dělala spíše díly - sedlo, pruh zašitý do oděvu. Navíc v dobách, kdy jsem neměla stav, ale jen rám jsem tkala díly tvarované tak, jak jsem potřebovala a pracovala jsem často na kartonu.

Šatové sukně nosím ráda, nosím je ke kalhotám a je to taková část oděvu, ve které se cítím nejlépe. Vlastnoručně tkaný oděv na mne vždy působil vždy křehkým dojmem, ale moje šatovka obstála i když jsem ji oblékala tři dny a opravdu hodně jsem v ní seděla.

Já jsem si vlastně splnila sen o svých tkaných šatech po více jak čtyřiceti letech. Poprvé jsem obdivovala tkané šaty v jedné galerii a musím se přiznat, že jsem na tu výstavu chodila skoro každý den. Ty šaty byly přírodní, cípaté, krásné, drahé a byly pro mne jako zjevení, Několik modelů měla už koupených zpěvačka Hana Zagorová (jak informovala popiska) a v jednom z těchto modelů jsem ji pak viděla vystupovat v televizi. 
To bylo vlastně moje první seznámení s tkaninou použitou v oděvu takovýmto způsobem.  Hlavním impulzem zkusit tkaní oděvu byl pro mne časopis o tkaní, který jsem dostala jako dárek, když jsem si objednávala hustější list do stavu. Po letech jsem si vzpomněla také na tyto šaty. Spojila jsem všechny tyto vzpomínky, inspiraci z netu a časopisu a pustila se do tkaní tkaniny určené na oděv. 

Jenže! Patchworkářky vědí jak je někdy těžké říznout do nějaké pěkné látky. Najednou jsem pochybovala, že dokážu rozstříhat vlastnoručně utkanou tkaninu. Utkala jsem si tedy ve stejném stylu ještě šálu. Bude super k šatovce a vůbec mi bude připomínat chvíle, kdy jsem se bála střihnout do tkaniny.




Toto jsou zbylé části tkaniny, které budou čekat na další využití. Na diagramu níže jsou označené béžovou.



Šála je užší, není to pléd, ale opravdu spíše šála.



A protože jste se mne mnohé na výstavě na šatovku ptaly, tak přikládám i stručný
Popis
Osnova je z recyklované příze. Jedná se o přízi z džínoviny a materiál jsem koupila zde KLIK
Na útek jsem použila už materiál, který jsem měla doma. Použila jsem příze, které jsem koupila na jiné účely a nepoužila a další, které mi věnovaly kamarádky. Zbytky nebo příze, které jsem nikdy nikde nepoužila. Tkala jsem na stavu s pevným listem. Článek o mém stavu TADY.
Utkala jsem pruh, který po vyprání měl šířku 41 cm. Tkanina se srazí, je nutné ji vyprat, původní šíře byla přibližně 46 cm. Popravdě spíše různě, jak se mi to podařilo. Délka vyprané tkaniny mohla být tak 2,20 m. Neměřila jsem, zapomněla.
Barvy na osnově se střídají nepravidelně a rovněž na útku. Občas jsem k útku přidala i jiné příze. Občas jsem útkové nitě nechala viset z okrajů, pak vyrobila třásně. Podle nálady. Když tkaninu natočíte na zbožový válec, stejně nevíte co jste použili. K osnově jsem přidávala občas další přízi, ale začíná i končí nahodile. 
Konce jsem obšila ručně a třásně ručně stočila. 

Nadešel čas šití. Věděla jsem, že nechci mít nějaké dokonalé krejčovské zpracování. Že chci, aby to vypadalo trochu primitivně. Řekla jsem si, že bude dobré zajistit tkaninu rovným prošitím než budu stříhat. Kolem nakreslené čáry jsem nejdříve prošila rovným stehem a teprve poté stříhala. Začistila jsem obyčejným entlem namísto overlocku. Díly A jsem stříhala podle staré šatovky, na kterou jsem si utkanou šálu položila a udělala první odvážný střih. V tuto chvíli jsem ještě neměla dostatečně jasno o dalším pokračování. Původní šatovka je také střižena šikmo a tkanina je takto víc splývavá. Další díl je střižený dle nákresu. Ramínka jsem opět střihla jen z jednoduché tkaniny, kterou jsem obšila na stroji a obháčkovala, viz obrázek. Knoflík, je jen na parádu. Šatovku jsem vymýšlela za pochodu a jak je u mne zvykem na poslední chvíli. Neměla jsem předem žádný plán a nevěděla jsem co bude dobré. Netušila jsem zda tam cíp vůbec ponechám, jestli budu dělat horní část a ramínka podšitá... a jestli vůbec budu mít co na sebe na výstavě.

Přikládám nákres. Zelené díly jsem použila, ty béžové jsou zbytek.

Můj tip č. 1 Osnova. Jednak jsem nepravidelně přidávala další přízi k původní osnově, jednak jsem si jednou díky neopatrnosti přestřihla základní nit. Prostě jsem se zamyslela a šmik už jsem přestřihla i nosnou nit. Také jsem špatně navlékla a v jednom místě jsem osnovu neměla a v jiném místě byla osnova dvakrát. Zdvojení jsem vůbec neřešila, to jsem nechala tak a prázdné místo jsem doplnila novou nití, která už nebyla natočená na válci. 
Toto všechno jsou situace, kdy je zapotřebí osnovu přidat a řešit její napětí. Prodává se speciální cívka k tomuto účelu určená. Já mám vytištěnou cívku na 3D tiskárně. Je dutá s víčkem a závitem, dovnitř se dá závaží a nit se natočí na cívku a zavěsí za háček (na obrázku nemám ještě háček nainstalovaný). Používám také různé krabičky. Když došly krabičky, vzala jsem binderku a do ní upnula závaží a na křidýlka namotala přízi a zajistila malou binderkou, také fungovalo. Sláva binderkám. Existují i jiné triky jak na to.
Takto zatížená nit pak visí přes osnovní válec a je pěkně vypnutá. Nit odvíjíte nebo pouštíte z krabičky dle potřeby. Jsou i jiné situace, kdy se bude závaží a cívka hodit. Stejný postup se využije v případě, když se osnovní nit přetrhne. 
Další závažíčka mi vytiskl manžel na 3D tiskárně. Soubory najdete ZDE
Pokud nevlastníte 3D tiskárnu, nevadí, je snadné si nechat někde poblíž svého domova vytisknout různé pomůcky. Článek jak na to najdete TADY.

Tip č. 2 Aby se recyklovaná příze neodírala ve stejném místě, posouvala jsem utkanou tkaninu na válec v kratších intervalech než obvykle.

Tip č. 3 Pokud na svoji postavu potřebujete prsní záševky, musíte pracovat s klasickým střihem. Prsní záševek pak zapracujete do švu a druhý jednoduše odšijete. Nebude to nijak rušit.

Závěr. Opět se mi potvrdilo, že tohle je tkaní ideální pro mne. Chaos s osnovou mi potvrdil, že se to nejdříve musím učit a pak teprve pomýšlet na něco jiného než RH stav, pokud vůbec.

Děkuji všem za zájem o moji šatovku na výstavě. A přeji pěkně utkané dny. jamala

Přihlášením k odběru pomocí kontaktního formuláře si zajistíte, že Vám žádný článek neunikne. Posílám upozornění na článek z adresy mého e-mailu a můžete kdykoli napsat, že si nepřejete nové články odebírat. S přihlášením odběru dostanete také odkaz, který bude směřovat na Google album, které obsahuje další bonusy, které se na blogu neobjeví.

Žádné komentáře:

Okomentovat